wtorek, 30 lipca 2013

Witam !! Ponieważ pojawiła się pyszna  papryka , mam dla Was propozycję na przetwory na jesień…tym razem kiszona faszerowana papryka!!


PAPRYKA KISZONA FASZEROWANA

2 duże kapusty
3 kg papryki najlepiej pomidorowej 

zalewa: 
2,5 l wody
1 l octu
75 dag cukru
12 dag soli
10 szt goździków
8 szt ziaren pieprzu
8 szt ziela angielskiego
6 szt liścia laurowego
1 łyż. gorczycy
2 żabki czosnku
1 cebula pokrojona w talarki
1 lyż. tymianku

Kapustę poszatkować i posolić żeby zmiękła ale nie za bardzo .Następnie w papryce wydrążyć otworki i w jakiś sposób trzeba je oczyścić z ziaren i wszystkich farfocli następnie wkładać łyżeczką poszatkowaną kapustę i upychać żeby była papryka pełna wkładamy do słoików ciasna i zalewamy wystudzona zalewa i pasteryzujemy 15 ... do 20 minut ...

a zalewa ... gotujemy składniki i ja studzimy ... i gotowa do użycia ...

SMACZNEGO !!
Zdjęcie " VEGEBOX"

środa, 24 lipca 2013

Dziś musiałam się zamknąć w kuchni i od reagować przy gotowaniu, odeszła 2 dni temu moja kochana jamniczka i jakoś mi się trudno pozbierać. Postanowiłam, więc dogodzić kulinarnie moim facetom w domu.

Polędwiczka z dorsza na Salsie z czerwonym serem gouda.

3 około 10 cm kawałki polędwicy z dorsza
1 średni pomidor
1 średni pomidor malinowy
1 średni pomidor zielony
2 małe szalotki
1 papryczka chili
2 ząbki czosnku
1 limonka
½ cytryny
1 łyżeczka sproszkowanej wędzonej papryki
Pieprz
Sól
Pieprz cytrynowy
½ kostki masła osełkowego albo lurpak
2 kromki bułki
2 młode ziemniaki
250 ml białego wina

Zaczynamy od salsy. Najpierw blanszujemy pomidory około 1 minuty w gotującej wodzie i przekładamy je do wody z lodem. Obieramy je ze skórki. Jedynie nie obieramy zielonego pomidora. Kroimy szalotkę na drobna kostkę, czosnek na cieniutkie płatki. Na roztopioną łyżkę masła wrzucamy szalotkę i czosnek podsmażamy, ale dopuszczamy żeby czosnek się nawet lekko przypalił, bo stanie się gorzki, dorzucamy pokrojone w kosteczkę pomidory i ½ lub całą w zależności od tego jak ostre lubimy potrawy papryczkę chili. Dodajemy paprykę wędzoną, sól, pieprz, sok z ½ limonki, kiedy wszystko się na patelni rozgrzeje i podsmaży zalewamy to białym winem i ciągle mieszając czekamy aż się zredukuje i powstanie gęsty sos. W czasie kiedy salasa nam gęstnieje na talerzyku układamy rybę skrapiamy ją sokiem z drugiej połówki limonki i posypujemy pieprzem cytrynowym. Kiedy salsa jest praktycznie gotowa, na patelni układamy łyżkę masła i wkładamy rybę. Smażymy po stronie z przyprawami dość krótko na większym ogniu, następnie zmniejszamy ogień i przekładamy na drugą stronę, kiedy polędwiczki zaczną się rozkładać czyli płatki ryby zaczną od siebie odchodzić i widać jest wnętrze dobrze usmażonej i już nie surowej ryby zdejmujemy je z ognia i pozostawiamy na patelni. Na małej patelni rozgrzewamy odrobinę oleju i obsmażamy plasterki młodych ziemniaków.

Na talerze wykładamy gorącą salsę, na nią kładziemy kila cienkich plasterków sera, obok kładziemy bułeczkę kawałki cytryny, rybę i chipsy z ziemniaków. Na sam koniec delikatnie solimy rybę morską solą. Polecam naprawdę może tanie to nie jest ale smak wyborny!!

środa, 17 lipca 2013

Wczoraj na obiadek zrobiliśmy makaron Penne z młodą cukinią, pieczarkami i cebulką duszony w białym półsłodkim winie z dodatkiem ziół Dalmatyńskich, posypane startym serem, do tego była biodrówka z grilla i sałata z koperkiem i korniszonem w sosie ziołowo paprykowym. Oj pyszne wyszło J. Fajna różnica smaków, bo do Penne dodałam pieprzu cytrynowego a do mięsa kolorowego, wszystko robiło się osobno, więc czysto warzywne Penne, surowa sałata z własnego ogródka i do tego mięso.

1 kg biodrówki
2 małe młode cukinie
2 większe szalotki
6 średnich pieczarek
500 g makaronu Penne
½ litra wina białego pół słodkiego
20 dag żółtego ostrego sera do posypania.
1 główka sałaty masłowej
½ pęczka koperku
4 spore ogórki konserwowe
Zioła dalmatyńskie
Pieprz kolorowy
Pieprz cytrynowy



Gotujemy makaron na al dente w tym czasie na patelni, na maśle podsmażamy pokrojoną w 1 cm pół talarki cukinię, w cieńsze pióra cebulę, i pieczarki na ćwiartki, delikatnie soląc. Kiedy pieczarki zaczną wydzielać sok dodajemy zioła dalmatyńskie i podlewamy to wszystko połową wina. Przykrywamy na chwilkę pokrywką, w tym czasie kroimy mięso na grilla. Do oleju dodajemy pieprz kolorowy i inne przyprawy, w których lubimy marynować mięso na grilla i pucek naszego mięsa wkładamy do niego dobę przed grillowaniem. Po mniej więcej 15 minutach zdejmujemy pokrywkę z naszych warzyw, dodajemy resztę wina i dosypujemy makaron, mięso kładziemy na grilla i zaczynamy przygotowywać sałatkę. Sałatę rwiemy na drobne kawałki, koper siekamy a ogórki kroimy w lubianą przez nas kostkę. Ja wczoraj dodałam gotowy sos ziołowo paprykowy. Kiedy wino na patelni z makaronem się zredukuje do połowy a mięso już będzie gotowe, wykładamy wszystko na talerze i sam makaron posypujemy startym żółtym serem i dopiero teraz pieprzem cytrynowym. Smacznego

wtorek, 16 lipca 2013

 Zupa z młodego czosnku i kolendry.


4 główki młodego czosnku
1 łyżka posiekanej kolendry
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
½ litra wywaru warzywnego
4 ziarna ziela angielskiego
4 4 ziarna jałowca
2 kromki ciemnego pieczywa
Sól
Pieprz
Parmezan

Do gotującego się bulionu wsypujemy posiekane zioła, czosnek i przyprawy i gotujemy około 20 minut. Z chleba wycinamy miąższ i kroimy w drobną kostkę dodając po 20 minutach gotowania na następne 10 minut gotowania. Skórki kroimy na drobniutką kosteczkę i robimy grzanki, które dodajemy do zupy przed podaniem, opcjonalnie możemy zupę posypać parmezanem, jeśli ktoś lubi parmezan. Ja jeszcze dodam ze zupa po ugotowaniu pachnie rewelacyjnie ale nie wygląda więc osobiście ją miksuję. 



środa, 10 lipca 2013

Jajko zapiekane w awokado

Dziś super pomysł na niedrogie i pyszne danie. Jajko zapiekane w awokado. Przepis znaleziony w necie i zdjęcie też. Nasze nie wyszły tak ładne ( kwestia wprawy w wlewaniu jajka do dziurki w awokado) więc zdjęcie też z tego przepisu, Natomiast jak zawsze delikatna modyfikacja była i myślę że na źle nie wyszło bo smakowało wyśmienicie.
Produkty na 4 osoby ale można je zawsze zwiększyć lub zmniejszyć

2 dojrzałe awokado
2 jajka
2 ząbki czosnku
2 plasterki żółtego sera ale to jak kto lubi
Sól
Pieprz ja dałam biały bo mi najfajniej do jajka pasuje

Awokado kroimy na pół, wyjmujemy pestkę i łyżką powiększamy jeszcze troszkę dziurę. Do niej wyciskamy czosnek i wsypujemy troszkę koperku. Potem rozbijamy jajko ( najładniej jak nam się uda) to tej dziury, solimy pieprzymy i jeśli ktoś ma ochotę przykrywamy serem. My robiliśmy bez sera tak jak jest na zdjęciu. Pieczemy w 180 stopniach do momentu aż jajko będzie dokładnie tak ścięte jak lubimy. Smacznego i naprawdę polecam.
A to już ostatnia nasza fanaberia. Naszła nas ochota na galaretkę ale jakoś inaczej podaną, formy meduzy w domu nie ma ale z wodnych zwierzaków jest ryba. I oto co nam powstało z naszych wariactw galaretkowych.

wtorek, 9 lipca 2013

Tort Urodzinowy !!!

Dzisiaj urodzinowe szaleństwo !! Mój przyjaciel ma urodziny i w prezencie dostanie tort. Biszkoptowy z kremem do karpatki, polany bitą śmietaną i udekorowany sezonowymi ogrodowymi owocami.
Po pierwsze przepis na biszkopt:

1 szklanka mąki

1 szklanka cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
6 jajek
szczypta soli

Jajka oddzielamy żółtka od białek, Białka ubijamy z połową cukru i szczyptą soli, ale cukier dodaje my stopniowo. Żółtka ucieramy z resztą cukru i łączymy sztywno ubitą pianę z roztartymi żółtkami, dopiero teraz dodajemy mąkę i delikatnie mieszamy. Tortownice smarujemy tłuszczem i na dno wysypujemy troszkę bułki tartej. Do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika wkładamy ciasto na około 30-40 minut.


Po upieczeniu ja kroję go na gorąco długim ostrym nożem najchętniej na 3 części ale piec trzeba w mniejszej tortownicy takiej o średnicy 21 cm.


Jak już sobie biszkopt stygnie zabieramy się za krem do karpatki nie jest ciężki do zrobienia,


0, 5 litra mleka

 2 łyżki mąki ziemniaczanej
 2 łyżki mąki pszennej
 1 szklanka cukru
 1 kostka masła
 1 cukier waniliowy
 żółtko jajka

W 1/2 szklance mleka dokładnie rozbełtać żółtko i obie mąki tak aby nie powstały gródki. Resztę mleka zagotować, dolać do niego rozczyn z mąk i żółtka i ma maleńkim ogniu zagotować budyń. Jak budyń wystygnie mikserem rozetrzeć budyń  razem z masłem i cukrem waniliowym, i krem gotowy!!


Przed przekładaniem tortu kremem, ostudzone placki biszkoptu nasączyłam mocną czarną herbatą wymieszaną pół na pół z rumem mniej więcej 150 ml. jest potrzebne. Po przełożeniu placków kremem wstawiam je do lodówki. W tym czasie kiedy tort się chłodzi ubijamy bitą śmietanę. 


250 ml mocno schłodzonej śmietany 36% 

2 łyżki cukru pudru

Wlewamy śmietanę do wysokiego naczynia i miksujemy ale nie za długo żeby się nie zmaśliła dosypując po troszku cukier. Jeśli tort ma postać chwilkę w lodówce to można dodać do śmietany śmietan-fixa ale jeśli ma stać tylko chwilkę to zwykła bita śmietana jest dużo smaczniejsza. Dekoracje to już wasza własna inwencja twórcza!  Ja użyłam przyprawy korzennej, wiórków kokosowych, sezamu, owoców i liści mięty i porzeczki. 




wtorek, 2 lipca 2013

Sezamowe szaleństwo

Dziś królował sezam  Kazali mi się nawet zameldować na ulice sezamową. Pałki kurze w sosie z sezamem, ciemnym sosem sojowym i z brązowym cukrem czosnkiem i ryżem.

12 pałek kurzych
100g ziaren sezamu
50 g ziaren słonecznika łuskanych
½ buteleczki sosu sojowego ciemnego
3 kostki brązowego cukru
1 łyżka białego cukru
½ litra wywary z kurczaka
Ryż
Sól
Pieprz
½ opakowania granulowanego czosnku


Pałeczki podgotować we wrzącej wodzie z warzywami, na delikatny wywar. Kiedy wywar się robi należy podsmażyć na oleju ziarna sezamu, pestki słonecznika i ¼ buteleczki sosu sojowego ciemnego dodając cukier. Kiedy pałeczki są już miękkie wkładamy je do podsmażonego sezamu dodajemy ½ opakowania czosnku i dolewamy ½ litra wywaru. Kiedy to się dusi gotujemy ryż i gotowe smacznego